Nitus wspiera termomodernizację budynków

14 Lut 2019

Budowanie energooszczędne, działania proekologiczne to tematy, które obecnie zyskują na popularności. W dużym stopniu przyczynił się do tego rządowy program „Czyste powietrze”, który ma pomóc w walce ze złą jakością powietrza, chronić środowisko oraz zwiększyć energetyczność budynków mieszkalnych. W ramach programu każdy beneficjent może otrzymać nawet 53 tysięcy złotych dofinansowania na wymianę pieca, jak i prace związane z termomodernizacją domu jednorodzinnego. Firma NITUS oferuje produkty, które spełniają szczegółowe wymogi programu oraz najwyższe standardy jakości.

Na czym polega program „Czyste powietrze”?

Aby zrozumieć założenia programu „Czyste powietrze”, należy zauważyć, że w Polsce spora część zanieczyszczeń pochodzi z kominów domów jednorodzinnych. Stare, wysokoemisyjne piece, kotły na paliwo stałe, jakim jest najczęściej węgiel, słabo ocieplone budynki — wszystkie te czynniki stały się motywem przewodnim do opracowania oraz wdrożenia programu przez Ministerstwo Środowiska. Cel programu jest klarowny — poprawa efektywności energetycznej domów jednorodzinnych, a co za tym idzie zasadnicze zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery z funkcjonujących oraz dopiero powstających budynków mieszkalnych.

Czym jest termomodernizacja?

Większość z nas termin termomodernizacji kojarzy głównie z wymianą pieca czy ociepleniem ścian. Błędem byłoby poprzestać tylko na tym wyjaśnieniu. Pojęcie termomodernizacji powinno uwzględniać holistyczne spojrzenie na cały budynek, nie zaś na jego wybiórcze elementy. Termomodernizacja ma na celu ograniczyć ucieczkę ciepła na zewnątrz budynku oraz zapewnić bardziej ekonomiczne ogrzewanie wnętrza i wody użytkowej. Dzięki tej inwestycji jesteśmy w stanie skutecznie odizolować wnętrze budynku od otoczenia.
Pomiar kamerą termoizolacyjną
Domy budowane kilkanaście lat temu według zupełnie innych norm, mają tendencję do szybkiego wychładzania się na skutek nieodpowiedniej izolacji termicznej. W takich budynkach przez wysłużone i nieszczelne okna w sposób niekontrolowany uciec może nawet 40-50% ciepłego powietrza. W konsekwencji ponosimy wyższe rachunki za ogrzewanie. Problem rozwiąże jedynie dobrze zaplanowana i przeprowadzona termomodernizacja domu.

Co obejmuje termomodernizacja?

Przeprowadzenie prac z zakresu termomodernizacji bez wątpienia poprawia stan techniczny budynku. Zastąpienie starych okien i drzwi nowymi oraz wymiana nieszczelnej bramy garażowej pozwoli jeszcze bardziej zabezpieczyć dom przed utratą ciepła. Idąc tym tropem — również zmniejszyć zużycie energii potrzebnej do ogrzania budynku. Zakup nowego pieca, ocieplenie nieruchomości wraz z wymianą stolarki otworowej zdecydowanie zmniejszy roczne wydatki na ogrzewanie. Wiele osób nie ma świadomości, że wymiana jedynie źródła ogrzewania może nie przynieść oczekiwanych rezultatów, jeśli pominiemy izolację termiczną budynku.
Ciepła brama segmentowa i drzwi zewnętrzne
W naszej ofercie posiadamy produkty, którymi mogą zainteresować się beneficjenci rządowego programu „Czyste powietrze”. Parametry okien PVC, drzwi aluminiowych oraz bram garażowych odpowiadają określonym normom technicznym, jakie zakłada program. Zarówno drzwi, okna, jak i bramy garażowe NITUS mają zachowany odpowiedni współczynnik przenikania ciepła (Uw), co daje doskonałe wartości termiczne. Dbamy o jakość naszych produktów, stosując ekologiczne oraz energooszczędne technologie, co można zaobserwować np. w wyposażeniu okien PVC. W ich standardzie oferujemy ciepłą ramkę, która pozwala ograniczyć straty energii cieplnej. – mówi Paweł Orzeł, ekspert firmy NITUS.

Dofinansowanie na termomodernizację

Problem związany z termomodernizacją polega na tym, że jej koszty są bardzo wysokie. Można wręcz powiedzieć, że większa część rodzin nie dysponuje tak dużym budżetem na tego typu inwestycje. Z pomocą przychodzi rządowy program „Czyste powietrze”, który w dużej mierze ułatwia wymianę, zakup i montaż nowoczesnych źródeł ciepła oraz stolarki otworowej. Poza wspomnianą wcześniej wymianą; ogrzewania i stolarki, program przewiduje jeszcze dofinansowanie na docieplenie przegród budynku, instalację kolektorów słonecznych czy montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Korzyści płynące z termomodernizacji

Komfort cieplny wynikający z przeprowadzonych inwestycji z zakresu termomodernizacji bez wątpienia poprawi komfort użytkowania całego budynku. Ograniczenie lub też całkowita likwidacja emisji szkodliwych substancji stanowi niekwestionowane działanie na rzecz środowiska. Prace związane z termomodernizacją nierozerwalnie łączą się z jeszcze jednym pozytywnym aspektem. Nowoczesna stolarka otworowa, w jaką wyposażymy budynek mieszkalny, znacząco podniesie jego estetykę.
Termomodernizacja domu

– Korzystając z rządowego programu w przypadku wymiany stolarki otworowej, można ubiegać się nie tylko o pokrycie kosztów zakupu, ale również o dofinansowanie usługi montażu. Oprócz sprzedaży produktów świadczymy również tę usługę, co pozwala zaoferować klientom absolutnie kompleksową obsługę. – dodaje ekspert firmy NITUS.

„Czyste powietrze” – kto może skorzystać?

Program „Czyste powietrze” skierowany jest do osób fizycznych będących właścicielami lub współwłaścicielami domów jednorodzinnych. Z programu mogą również skorzystać osoby posiadające zgodę na rozpoczęcie budowy takiego budynku.

„Czyste powietrze” – gdzie złożyć wniosek?

Dofinansowanie może wynosić nawet do 90% wartości inwestycji. Środki są przyznawane w formie bezzwrotnej dotacji, bezprowizyjnej pożyczki oraz w formie ulgi podatkowej. To, z jakiej formy wsparcia będzie mógł skorzystać wnioskodawca, zależy od dochodu, jaki przypada na jednego członka gospodarstwa domowego. Program nie przewiduje sztywnych terminów, w których beneficjent musi złożyć wniosek. „Czyste Powietrze” zakończy się dopiero 30 czerwca 2029 roku. Wnioski można składać drogą elektroniczną na stronach Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Kliknij link i poznaj nasze produkty: www.nitus.pl/produkty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Komentarze (0)
Brak wpisów
Wybierz produkty Nitus
otul swój dom i rodzinę
produktami firmy Nitus