fbpx

Okna dwukolorowe – podwójne dopasowanie

Wybór koloru stolarki otworowej do budynku mieszkalnego to spory dylemat we współczesnych czasach. Szerokie spektrum kolorów z ogromnej palety barw z jednej strony otwiera nasze możliwości, z drugiej strony jednak powoduje trudności w podjęciu decyzji. Ponadto coraz więcej osób decyduje się na zakup okien w bikolorze, co stawia przed dodatkowym dylematem. Rozwiązanie to pozwala jednak na idealne dopasowanie produktu zarówno do wystroju wnętrz, jak i elewacji budynku.

Klasyczne rozwiązania

Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest dobór ciemniejszego koloru stolarki okiennej do bramy garażowej, drzwi wejściowych, czy dachu i orynnowania w kontraście do jasnej elewacji. W budownictwie nowoczesnym klienci najchętniej sięgają po odcienie szarości, takie jak bazalt czy antracyt oraz coraz częściej także po czarną barwę. Natomiast w budownictwie tradycyjnym standardowym wyborem są okleiny drewnopodobne.

O ile na zewnątrz budynku chętnie eksponujemy okna, wybierając kontrastujące barwy w stosunku do elewacji, o tyle problem pojawia się wewnątrz pomieszczeń. Niekoniecznie zewnętrzna barwa ramy okiennej wkomponuje się w założony przez nas styl wnętrza. Tutaj z pomocą przychodzą okna w bikolorze, dzięki którym kolorystykę każdej ze stron okna możemy planować niezależnie.

Tradycyjnie klienci wybierają neutralny kolor bieli na wewnętrzną stronę ramy okiennej. Nie koliduje on z większością stylów wnętrzarskich i pozostawia przed mieszkańcami możliwość dowolnej aranżacji pomieszczeń.

Inteligentny kontrast

W zależności od stylu architektonicznego, koncepcji budynku oraz efektu końcowego, jaki chcemy osiągnąć, niekoniecznie mogą zadowalać nas klasyczne rozwiązania. Aby wyróżnić budynek na tle innych, warto wybrać kolor ramy okiennej w silnie kontrastującej barwie. Nada to całości koncepcji wyjątkowego charakteru.

Z pewnością niebanalnym rozwiązaniem są kolory nietypowe dla stolarki otworowej w odcieniach zieleni, czerwieni oraz niebieskiego, takie jak np.: Moosgrun, Dunkelrot, Brillantblau. Kolory te (oraz wiele innych) dostępne są u renomowanego producenta stolarki otworowej – firmy Nitus.

Zielone ramy okienne doskonale prezentują się w kontraście do kremowej elewacji. Takie połączenie bez wątpienia nie pozwoli przejść obok budynku obojętnie. Okna o zielonej barwie świetnie wpasują się również do domów drewnianych, znakomicie podkreślając strukturę drewna i bliskość z naturą.

Kolor czerwony natomiast sprawdzi się wzorowo w oknach montowanych w budynkach o ceglastych ścianach. Czerwień ramy okiennej wraz z rdzawą cegłą idealnie współgrają ze sobą stylistycznie. Nieco odważniejszym pomysłem jest zastosowanie czerwonych okien do elewacji w odcieniach barwy szarej. Natomiast najbardziej ekstrawaganckim połączeniem, ale jednocześnie niezwykle atrakcyjnym jest czerwień z kolorem niebieskim lub intensywnym błękitem.

Barwa niebieska ram okiennych świetnie będzie współgrać z białą elewacją, zwłaszcza w domach zbudowanych z bielonego drewna. Powodzeniu połączenia tych dwóch barw nie można zaprzeczyć, gdyż natura każdego dnia prezentuje kolorystyczny spektakl w postaci chmur na niebie. Rzadziej stosowanym rozwiązaniem i nieco bardziej ekscentrycznym będą niebieskie ramy okienne w zestawieniu z elewacją w żółtych barwach.

Co z kolorem wewnętrznej strony ramy okiennej w przypadku niekonwencjonalnych kolorów na zewnątrz budynku? W większości przypadków stawia się na bardziej neutralny kolor, typu: biel, krem czy jasna szarość, aby pozostawić sobie większe pole manewru w aranżacji pomieszczeń.

Odwróceni

Zdarzają się projekty architektoniczne, dla których to biel będzie najlepszym wyborem. Ten uniwersalny kolor pasuje niemal do każdej koncepcji architektonicznej, ale z powodzeniem można wyróżnić dwie główne drogi stylistyczne z bielą w roli głównej.

Jedną z nich jest działanie na zasadzie harmonii i wtopienia ramy okiennej w jasne tło elewacji. Drugą koncepcją jest zabawa kontrastem, gdzie białe ramy okienne wyróżniają się na wyrazistej elewacji. Fenomenalnym połączeniem jest biel z szarością lub na wzór budownictwa skandynawskiego biel z barwą niebieską lub czerwoną.

Wybierając od strony wewnętrznej także kolor biały, stosunkowo niskim kosztem osiągamy bardzo praktyczne rozwiązanie. Ramy okienne w całości pokryte klasyczną bielą posiadają niższą cenę w porównaniu do okien w innym kolorze. Stanowią świetne rozwiązanie dla osób, które poszukują estetycznych rozwiązań w rozsądnej cenie.

W celu porównania cen konkretnych kolorów warto skorzystać z możliwości darmowej wyceny na stronie producenta okien: www.nitus.pl. Z łatwością można znaleźć odnośnik do formularza, który znajduje się w prawym górnym rogu na pomarańczowym tle.

Gdy prawo nakazuje…

Okna w dwóch kolorach stanowią bardzo pomocne rozwiązanie w przypadku budynków objętych nadzorem konserwatorskim, gdzie tylko zewnętrzna część okna musi być wykonana w określonym stylu, pasującym do wyglądu obiektu. Siłą rzeczy, z góry narzucona konkretna stylizacja ramy zewnętrznej w zabytkowym budynku uniemożliwia realizację własnej koncepcji. Na szczęście okna w bikolorze dają możliwość wyboru wewnętrznej ramy okiennej w innej barwie, którą z powodzeniem dopasujemy do wybranego stylu wnętrzarskiego.

Przed podobną sytuacją jesteśmy postawieni w przypadku mieszkania w bloku lub kamienicy, nad którymi pieczę sprawują zarządcy i wspólnoty mieszkaniowe. O ile z zewnątrz budynku jesteśmy skazani na takie same okna, jak u wszystkich mieszkańców, o tyle wewnątrz budynku możemy już zastosować własne, indywidualne pomysły kolorystyczne.

Niezależny wybór

Możliwość wyboru koloru każdej ze stron ramy okiennej niezależnie od siebie stanowi ogromny potencjał aranżacyjny. Pamiętajmy o tym, że okna to nie tylko otwory w budynku, ale także ważny element designerski całej koncepcji architektonicznej.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze (0)
Brak wpisów
Wybierz produkty Nitus
otul swój dom i rodzinę
produktami firmy Nitus