fbpx

Dom bez komarów. Poznaj najlepsze metody

Uporczywe komary to temat, który wraca do nas każdego lata. Te drobne insekty potrafią mocno uprzykrzyć błogi czas spędzany w domowym zaciszu. Poznajcie sposoby, które pomogą wam pozbyć się tego jakże namolnego kłopotu.

Środki chemiczne

Najbardziej popularną metodą w walce z komarami są powszechnie dostępne repelenty zawierające określoną ilość DEET. Pod tym tajemniczym słowem kryje się substancja opracowana przez chemików armii USA w latach 40-tych XX wieku. Miała ona na celu odstraszać tropikalne insekty w czasie II wojny światowej prowadzonej na Oceanie Spokojnym. Co ciekawe, do użytku cywilnego środek ten został wprowadzony ponad dekadę później, dopiero w 1957 roku.

poznaj metody na komary

W jaki sposób działa DEET? Skutecznie blokuje on receptory owadów, przez co nie są w stanie nas zlokalizować. Im większe stężenie DEET w środkach chemicznych, tym efektywniejsze działanie. Niestety w konsekwencji również większa szkodliwość dla człowieka. Repelenty zawierające DEET są drażniące i powinno się stosować je w sposób ostrożny. Przede wszystkim należy uważać, aby nie wdychać ich bezpośrednio oraz unikać kontaktu z oczami. Wybierając tę metodę zwalczania insektów dla naszych dzieci, zwróćmy uwagę na stężenie DEET. W przypadku dzieci poniżej 3 roku życia nie powinno ono przekraczać 10%. Natomiast w przypadku dzieci starszych bezpieczne będzie stężenie do 20%. Ponadto zaleca się stosowanie środków tego typu na ubrania, a nie bezpośrednio na skórę.

Preparaty domowej roboty

Zdecydowanie bezpieczniejszym sposobem na walkę z komarami są preparaty, które przygotujemy samodzielnie w naszym domu. Do tego celu najlepiej wykorzystać olejki eteryczne o różnych zapachach. Na rynku dostępny jest cały szereg aromatów, które skutecznie odstraszają owady. Do najbardziej popularnych należą: olejek migdałowy, goździkowy, cytrynowy, cynamonowy, waniliowy, goździkowy, rozmarynowy oraz mięty pieprzowej.

Olejki eteryczne

UWAGA: Zastosowanie nierozcieńczonych olejków bezpośrednio na skórę może ją podrażnić.

Przedstawiamy kilka sprawdzonych metod wykorzystania olejków do pozbycia się owadów z naszych domów.

  1. Dobrym pomysłem jest umieszczenie olejków w naczyniach, najlepiej w miejscach w pobliżu okien czy drzwi (np. na parapetach). Aromat, który dla nas będzie roznosił przyjemną woń, na komary zadziała jak bariera, która skutecznie ochroni przed wkroczeniem intruzów na nasze terytorium.
  2. Innym sposobem jest przygotowanie specjalistycznej substancji do rozpylenia na ubraniu lub w naszych wnętrzach. Do tego celu wystarczą nam trzy podstawowe składniki, które większość z nas posiada w swoich domach. 10 kropli wybranego przez nas olejku eterycznego należy zmieszać z 25 ml spirytusu oraz 75 ml wody. Substancje najlepiej przelać do buteleczki z atomizerem, dzięki której z łatwością rozpylimy preparat w newralgicznych miejscach.
  3. Trzecią metodą jest przygotowanie środka odstraszającego owady na bazie oleju, przez co preparat utrzymuje się znacznie dłużej niż w przypadku zastosowania wody. Do 100 ml oleju bazowego dodajemy 60 kropli wybranego olejku eterycznego i już gotowe. W tym przypadku warto pamiętać o tym, że płyn może pobrudzić ubranie. Z tego powodu lepszym rozwiązaniem jest stosowanie go bezpośrednio na skórę.
  4. Ostatnim koncepcją, którą chcemy omówić, jest napar przygotowany z liści orzecha włoskiego. W tym celu jako bazy będziemy potrzebować octu, natomiast jako dodatkowy aromat posłuży wybrany przez nas olejek eteryczny. Preparat najlepiej przelać do buteleczki z atomizerem i spryskać nim pomieszczenia, w których przebywamy.

Moskitiery

Jedną z najbardziej skutecznych metod na dom bez komarów jest właściwe zablokowanie im drogi do naszego mieszkania. W tym celu świetnie sprawdzą się profesjonalne moskitiery Nitus. Składają się one z siatki wykonanej z włókna szklanego oraz estetycznej ramki z aluminium. Dookoła umieszczone są praktyczne haczyki obrotowe, dzięki którym można zamontować produkt, nie uszkadzając w żaden sposób ramy okna.

Moskitiery Nitus

W przeciwieństwie do wcześniej omawianych preparatów chemicznych moskitiery są całkowicie bezpieczne dla zdrowia. Dzięki zastosowaniu bardzo drobnej siateczki nie wpuszczą do naszego domowego zacisza nawet najmniejszego intruza. Jednocześnie moskitiery Nitus nie ograniczają widoku za oknem oraz dopływu światła do wewnątrz pomieszczeń. Umożliwiają swobodną cyrkulację powietrza, nie zaburzając komfortu mieszkania.

Rolety

Jeśli nie możemy lub nie chcemy zakładać siatek na nasze okna, wówczas optymalnym rozwiązaniem będą rolety zewnętrzne. Coraz bardziej popularne chronią nas nie tylko przed nadmiernym nasłonecznieniem, okiem natrętnych sąsiadów, ale również przed wścibskimi komarami. Zazwyczaj opuszczane wieczorami będą stanowić świetną, dodatkową funkcję. Nie wpuszczą do środka małych intruzów, które to właśnie późnym popołudniem najbardziej dokuczają swoją obecnością. Opuszczony pancerz rolety zapewni spokojny, a zarazem intymny klimat w całym domu.

Rolety adaptacyjne nitus

Świetną możliwością rolet zewnętrznych Nitus jest opcja sterowania automatycznego. Przy wykorzystaniu dedykowanych pilotów oraz urządzeń mobilnych z dostępem do sieci (smartfon, laptop, tablet) możemy zasunąć rolety, nie wstając z łóżka, gdy tylko zauważymy pierwsze insekty.

Rośliny

Na koniec warto wspomnieć o zdecydowanie najbardziej naturalnej metodzie z wszystkich wymienionych powyżej. Aby odstraszyć komary, możemy połączyć przyjemne z pożytecznym. Kto z nas nie lubi upiększać domu i terenów wokół niego urokliwymi roślinami, które przynoszą wiele korzyści? Istnieje mnóstwo takich, które swoim aromatem skutecznie wpływają na owady.

Jedną z najchętniej stosowanych jest bazylia pospolita, która stanowi dodatkowo niezbędną przyprawę w naszej kuchni. Warto pamiętać o regularnym usuwaniu kwiatostanów z rośliny. Dzięki tej czynności rozwiną się nowe listki i roślina przetrwa u nas znacznie dłużej.

Bazylia pospolita

Posiadacze kotów z pewnością znają nadprogramowe funkcjonalności rośliny zwanej kocimiętką. Woń, którą uwielbiają futrzaki działa w przeciwny sposób na komary, chroniąc nas przed ukąszeniami. Kocimiętkę najlepiej posadzić na balkonie lub tarasie w okolicy okien i drzwi.

Inną z proponowanych przez nas roślin, jest bylina o wymownej nazwie Komarzyca (Plectranthus). Z reguły uprawiana jako roślina balkonowa. Posiada długie, zwisające pędy, o biało-zielonych liściach z intensywnym zapachem skutecznie odstraszającym komary. Jednocześnie stanowi urokliwą dekorację, obok której nie da się przejść obojętnie.

Rośliny to całkowicie bezpieczny dla zdrowia sposób w walce z insektami. W przeciwieństwie do moskitier oraz rolet wymagają od nas jednak poświęcenia nieco czasu i uwagi.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze (0)
Brak wpisów
Wybierz produkty Nitus
otul swój dom i rodzinę
produktami firmy Nitus