Nitus | Jak radzić sobie z wilgocią na oknach?
 

Jak radzić sobie z wilgocią na oknach?

Okna Porady

07 grudnia 2018 Autor:Nitus

Okres jesienno-zimowy w pełni! Czy w tym sezonie borykasz się z nadmiernym parowaniem szyb? A może problem pojawia się notorycznie z roku na rok? Tej sprawie warto przyjrzeć się bliżej i poznać źródło nawracającego problemu. Większa świadomość tematu i szybsze działanie może skutecznie pomóc wyeliminować uciążliwe zjawisko. Dowiedz się więc, co możesz zrobić w tym kierunku!

Skąd bierze się wilgoć na oknach? Co ją powoduje?

Skraplanie się pary wodnej to naturalne zjawisko, które pojawia się jako efekt prac domowych, takich jak: kąpiel, gotowanie, prasowanie, a nawet oddychanie. O ile po otworzeniu okna lub włączeniu mechanicznej wentylacji problem znika, o tyle utrzymujący się dłużej stan może wskazywać na słabą wentylację. A jak wiadomo w pomieszczeniu mieszkalnym konieczne jest zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza.
Źródło pary wodnej w domuParowanie przy gotowaniuZjawisko „parowania okien” to najczęściej wynik różnicy temperatur panującej wewnątrz i na zewnątrz budynku.  Kiedy wynosi 20 stopni Celsjusza, para wodna zaczyna się osadzać na oknach. Jednak nie należy ograniczać się tylko do tego uzasadnienia, bowiem przyczyna może tkwić w panującej we wnętrzu domu nieprawidłowej wilgotności powietrza, a idąc dalej w niesprawnym przewodzie wentylacyjnym.

Para wodna po wewnętrznej stronie

Wbrew powszechnym przeświadczeniom parowanie szyb od strony pomieszczenia nie musi od razu wskazywać na wadę okna. To bardziej oznaka wysokiej szczelności. Wytworzone podczas domowych czynności powietrze charakteryzuje się wysoką wilgotnością - w wyniku technicznych ograniczeń okna, wilgoć osiada na chłodnych powierzchniach (lustra, szyby okienne). Bardzo często winna jest wentylacja w pomieszczeniu. Jeśli jest niesprawna, nic dziwnego, że borykamy się z nadmierną wilgotnością powietrza wewnętrznego.Zaparowane okna w domu

Para wodna po zewnętrznej stronie

Pojawienie się pary wodnej po zewnętrznej stronie okna nie powinno budzić w nas niepokoju. Tego typu zjawisko możemy zaobserwować w oknach charakteryzujących się wysoką izolacją cieplną (tj. niski współczynnik przenikania ciepła Ug), a więc w systemach okiennych nowej generacji. Niska temperatura, jaka panuje na zewnątrz oraz fakt, że szyba dzięki doskonałej termoizolacji  utrzymuje swoją stałą temperaturę, powoduje, że na jej powierzchni gromadzi się wilgoć w postaci pary wodnej.

Para wodna we wnętrzu szyby

I tu pojawia się problem... Obecność pary wodnej we wnętrzu szyby jest niepokojącym zjawiskiem. Ten defekt wskazuje na rozszczelnienie przestrzeni międzyszybowej, co z kolei pociąga za sobą konieczność wymiany całego pakietu szybowego...

Jak sobie z nią radzić?

Zacznijmy od najprostszej sprawy - w celu pozbycia się wilgoci należy często wietrzyć pomieszczenia. Nie tylko uchylaj okna, ale otwieraj je na całą szerokość. Zdarza się, że szafki/ meble zamontowane są w taki sposób, że zasłaniają wentylację, a wtedy ta nie może wywiązywać się ze swojej funkcji. Aby temu zaradzić - niesprawną wentylację grawitacyjną zawsze może wspomóc wentylacja mechaniczna, która w jakimś stopniu usunie nadmiar wilgoci. W kuchni warto korzystać z funkcji, jaką oferuje okap, a także stosować pokrywki do garnków, dzięki czemu oszczędzasz dom od wytwarzanej podczas gotowania wilgoci i jej nieprzyjemnych skutków.Uchylanie okienKolejnym sposobem na walkę z tym problemem jest mikrowentylacja, która zapobiega parowaniu i skraplaniu wody. Mechanizm opiera się na odsunięciu skrzydła okna od ramy, czyli na tzw. rozszczelnieniu okna, co z kolei pozwala na dopływ powietrza bez nadmiernego wychłodzenia wnętrza budynku. Ta funkcja jest w naszych oknach standardem.

Innym rozwiązaniem technicznym zastosowanym w naszych oknach jest ciepła ramka, która cechuje się najwyższą wydajnością cieplną. Ma to znaczący wpływ na polepszenie parametrów termoizolacyjnych okien. Dzięki  zastosowaniu ciepłej ramki znacznie zmniejsza się przepuszczanie zimna i tym samym skraplanie przy ramce ponieważ różnica temperatury jest mniejsza. Z całą pewnością okno wyposażone w ten element, będzie cieplejsze w porównaniu do okna, w którym została zastosowana ramka aluminiowa. Ponadto dzięki użyciu wysokiej jakości materiału oraz szerokiej gamie barw, estetyka wykonania okna znacznie się poprawia.

Dobrym rozwiązaniem, które pomoże w walce z nadmiernym parowaniem okien są nawiewniki. Montowane w górnej części okna lub w ścianie, pozwalają na cyrkulację powietrza bez konieczności otwierania okna. Na rynku dostępne są trzy rodzaje tych mechanizmów: higrosterowane, ciśnieniowe oraz sterowane ręcznie. Oczywiście na życzenie klienta możemy okna wyposażyć w te rozwiązania.

W celu zmniejszenia wilgotności, producenci wprowadzili na rynek gotowe pochłaniacze wilgoci lub osuszacze powietrza. Oferta dostępnych modeli jest szeroka. Znajdziemy je bez problemu w każdym lepiej zaopatrzonym sklepie z asortymentem AGD.

Naturalne sposoby w walce z wilgocią

Czy istnieje skuteczny a zarazem naturalnym sposób, który pomoże pozbyć się nadmiaru wilgoci? Owszem, jednym z nich jest hodowanie roślin doniczkowych, takich które doskonale chłoną wilgoć z otoczenia. Paprotka, skrzydłokwiat, bluszcz, oplątwa to rośliny, które nie tylko wyłapują wilgoć,  ale dodatkowo usuwają z otoczenia toksyczne substancje, które znajdują się w naszych domach, wywołując m.in. bóle głowy czy alergie. Sól i kreda to kolejne z „domowych odkryć”, które sprawdzą się w tym temacie.

Wpływ wilgoci a pojawienie się pleśni

Jeśli skraplanie się wody nie jest wynikiem gotowania, kąpieli, itp., należy przyjrzeć się domowej wentylacji. Jej niewłaściwe funkcjonowanie, a więc słaba wydolność może skutkować rozwojem pleśni i groźnych grzybów, które są bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Zauważmy, że wilgoć w początkowej fazie skrapla się na powierzchni szyby, a potem „atakuje” ściany! O tym, że w mieszkaniu jest zbyt wysoki poziom wilgoci świadczą nie tylko plamiste skupiska pleśni, ale również odchodzące od ściany tynki czy tapety. Podsumowując: odkładanie problemu wilgoci na później zwiększa ryzyko pojawienia się komplikacji zdrowotnych wśród domowników, a ponadto zaburza estetykę wnętrza i stan wyposażenia domu (meble, akcesoria).

Najciekawsze publikacje


Projekt i wykonanie   Virtual3D
Używasz starej wersji przeglądarki. Strona może wyświetlać się niepoprawnie. Dokonaj aktualizacji.