fbpx

Psychologia koloru. Wpływ barwy wnętrza na samopoczucie

Jak wyglądałby świat pozbawiony kolorów? Wszędzie bezkresna biel przeplatana czarnymi plamami. Na szczęście ten obraz możemy stworzyć tylko wtedy, gdy damy się ponieść naszej wyobraźni. Natura nieustannie zachwyca nas niekończącą się paletą barw. Czy to w domu, czy w pracy otaczają nas różnobarwne ściany, meble, dekoracje. Choć nie każdy jest tego w pełni świadomy, kolory istotnie wpływają na nasze codzienne samopoczucie. Aranżując wnętrza, nie tylko powinniśmy pamiętać o funkcjonalności oraz określonym stylu. Przede wszystkim warto poświęcić czas na przemyślany dobór barw. Mogą one w znaczącym stopniu wspomóc oraz ułatwić wykonywanie wielu czynności.

Synonim świeżości: biały

Biała barwa to przede wszystkim synonim czystości, świeżości i spokoju. W pomieszczeniach, w których dominuje biel, znacznie efektywniej można wypocząć. Jednocześnie kolor ten pobudza zmysł intuicji oraz wpływa na optymistyczne postrzeganie świata, skutecznie łagodząc stres. Jego neutralność nie pochłania uwagi, co pozwala na skupienie myśli wokół spraw istotnych. Biel wspomaga proste formułowanie idei i sprzyja kreowaniu nowych pomysłów. Z drugiej strony zbyt duża jego ilość może powodować uczucie chłodu oraz osamotnienia. Kolor ten wzorowo sprawdzi się w pomieszczeniach do nauki lub pracy, gdzie nic nie powinno nas rozpraszać. Będzie doskonałym wyborem do biur i gabinetów.

Biały

Biel jest także popularna jako barwa ścian lub mebli w łazienkach, gdzie czystość i świeżość są wartościami dominującymi. Ponadto jest doskonałą bazą pod wszelkiego rodzaju wielobarwne dodatki i dekoracje. W białych pomieszczeniach możemy np. zamontować kolorowe rolety, które nadadzą całości aranżacji wyjątkowego charakteru. Fenomenalne połączenie stanowi biel z drewnem. Wiele osób decydując się na białe ściany, wybiera stolarkę okienną i drzwiową w kolorze odcieni drewnopodobnych. Drewno przełamuje chłód i tworzy razem z białą barwą spójną, perfekcyjną całość.

Siła spokoju: niebieski

Paleta odcieni koloru niebieskiego jest niezwykle bogata. Poczynając od łagodnego błękitu, aż na głębokim granacie kończąc. Intensywny niebieski świetnie sprawdza się w małych pomieszczeniach. Kolor ten wywiera wrażenie większej głębi i perspektywy. Przyczynia się tym samym do optycznego powiększenia wnętrza.

Niebieski

Łagodna, niebieska barwa wpływa na samopoczucie w sposób uspakajający. Z tego powodu warto wybrać ten kolor do pomieszczeń, w których relaksujemy się i odpoczywamy. Świetnie sprawdzi się w sypialni, ponieważ wpływa pozytywnie na problemy z sennością. Co ciekawe niebieska barwa efektywnie obniża ciśnienie krwi. Będzie znakomitym wyborem dla osób z problemami z nadciśnieniem. Z drugiej strony kolor ten nie nadaje się do pomieszczeń, w których spożywamy posiłki, bowiem skutecznie obniża apetyt. Chyba że… jesteśmy na diecie. 😊

Moc energii: czerwony

Najbardziej żywy i wyrazisty kolor z całej palety barw to bez wątpienia kolor czerwony. Rzadko stosowany do pokrycia ścian we wnętrzach, jednak często spotykany w różnego rodzaju dodatkach i dekoracjach. Kolor ten budzi szereg różnorodnych emocji. Na ogół jednak wspomaga chęć działania i dodaje energii. Zazwyczaj kojarzony z miłością, co wyzwala w nas pozytywne uczucia.

Czerwony

Zbyt duża ilość czerwieni we wnętrzach, może powodować silne pobudzenie. W konsekwencji tego stopniowo pojawią się uczucie zmęczenia i trudności ze skupieniem. Czerwień nie sprawdzi się w pomieszczeniach, w których spędzamy dużo czasu, takich jak sypialnia czy pokoje dziecięce. W odpowiednich ilościach będzie jednak znakomitą opcją dekoracyjną dla miejsc przejściowych, typu korytarz lub przedpokój. Każdego dnia doda nam energii na pokonywanie wyzwań codzienności.

Potęga optymizmu: żółty

Radość, uśmiech, ciepło – to skojarzenia, które najlepiej opisują barwę żółtą. Kolor ten najsilniej ze wszystkich barw wpływa na poprawę samopoczucia. Wywołuje w nas dobrą energię, wyzwalając pozytywne myśli. Jednocześnie wspomaga zapamiętywanie oraz skupienie. Świetnie sprawdzi się w miejscach, w których zgłębiamy swoją wiedzę lub pracujemy, typu gabinet czy dziecięce pokoje.

Żółty

Pokrywając ściany w kuchni lub jadalni żółtą barwą, sprawimy, że z większą przyjemnością będziemy pochłaniać posiłki. Barwa ta skutecznie wzmaga apetyt. Dzięki swej wszechstronności i braku negatywnych odczuć sprawdzi się niemal w każdym pomieszczeniu.

Powrót do natury: zielony

Kolor zielony kojarzony jest z bliskością natury, nieskazitelną harmonią i błogim spokojem. Poprzez popularny trend powrotu do natury coraz częściej sięgamy po tę barwę. Dodatkowo wyjątkowo szeroka paleta odcieni zieleni sprzyja wymagającym osobom. Od intensywnych szmaragdów, przez butelkową zieleń, turkus, seledyn, aż po blady, trawiasty odcień.

Kolor zielony

Kolor ten działa niezwykle uspokajająco, łagodząc wszelkie napięcia oraz potęgując poczucie bezpieczeństwa. Podobnie jak kolor żółty sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. Powszechnie wybierany do pokojów dziennych, w których regenerujemy siły po wykonanej pracy. Pozwoli nabrać świeżego spojrzenia oraz obniży poziom stresu. Zdecydowanie polecany dla osób nadmiernie aktywnych. Dodatkowo ma kojące działanie dla zmęczonych oczu. Będzie świetnym wyborem dla tych, którzy codziennie spędzają dużą ilość czasu przed komputerem.

Znaczenie kolorów

Kolor stanowi niezwykle istotny element naszego życia. Wpływa znacząco zarówno na nasze emocje, jak i zdrowie oraz konkretne czynności. Bogatsi o wiedzę na temat oddziaływania kolorów, możemy dobierać barwy ścian, mebli i dekoracji bardziej świadomie. Dzięki temu nasz dom stanie się w pełni harmonijnym miejscem, które idealnie współgra z naszym charakterem, pomagając w pokonywaniu trudów codzienności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze (1)
Karo
11 stycznia 2022
Bardzo ciekawy artykuł i odkrywcza dla mnie wiedza
Wybierz produkty Nitus
otul swój dom i rodzinę
produktami firmy Nitus