Jak dbać o rolety zewnętrzne?

31 Sty 2019

Rolety zewnętrzne montuje się na zewnątrz budynku, co wystawia je na szereg szkodliwych warunków atmosferycznych. Tego typu osłony okienne są doskonałym rozwiązaniem, które chroni wnętrze przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym. W pewnym stopniu także przed nagrzewaniem się. Aby rolety wywiązywały się ze swojej funkcji, działały sprawnie oraz wyglądały atrakcyjnie, należy je systematycznie doglądać. Czyścić, konserwować oraz kontrolować sprawność mechanizmu. Czy wszystkie te czynności jesteśmy w stanie wykonać bez pomocy osób trzecich?

Rolety zewnętrzne kontra zanieczyszczenia

Nie ulega wątpliwości, że rolety zewnętrzne wpływają na polepszenie parametrów użytkowych domu. Szczególnie przydatne są latem. Stanowią wtedy osłonę przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym, które o tej porze roku staje się najbardziej odczuwalne. Zimą natomiast w pewnym stopniu zapobiegają utracie ciepła przez okna.
Rolety zewnętrzne w przeciwieństwie do rolet wewnętrznych są bezpośrednio narażone na zabrudzenia atmosferyczne. Deszcz, śnieg, grad to bez wątpienia niekorzystne warunki pogodowe. Na dodatek wiatr, który przenosi drobinki piasku. Są one głównym źródłem zanieczyszczeń, jakie pojawiają się na płaszczu rolety oraz w jego obrębie. Zanieczyszczenia, które nie będą regularnie usuwane, mogą doprowadzić do zniszczenia powierzchni osłony oraz uszkodzenia mechanizmu.

Czyszczenie rolet zewnętrznych

Czyszczenie jest podstawową czynnością, która można wykonać we własnym zakresie. Jeszcze przed rozpoczęciem pracy, należy pamiętać, aby rolety, które posiadają napęd elektryczny, wyłączyć z sieci zasilania. W tym momencie można już przejść do czynności właściwych.
Rozwiń cały pancerz rolety i przyjrzyj się, czy nigdzie nie występują drobinki piasku. Podczas mycia mogą one narazić powierzchnię rolety na zarysowania. Wobec tego jeszcze przed myciem zalecamy dokładnie odkurzyć płaszcz rolety. Następnie możemy przejść do starannego mycia. Najlepiej za pomocą miękkiej ściereczki, delikatnych środków myjących oraz oczywiście ciepłej wody. Jeśli zamierzasz użyć innych detergentów, pamiętaj o sprawdzeniu jednej istotnej kwestii. Czy preparat nadaje się do czyszczenia powierzchni lakierowanych? Nie zapomnij o myciu pasków oraz linek, które służą do ręcznej obsługi rolety. Wyczyść je również ciepłą wodą z dodatkiem niedrażniącego środka myjącego.
Czyszczenie rolet zewnętrznych
Rolety zewnętrzne wyposażone są w prowadnice pionowe, które odpowiadają za ich poruszanie się. Szczególnie w tych przestrzeniach często gromadzi się brud, który ciężko usunąć zwykłą szmatką. Najlepiej to zrobić przy użyciu sprężonego powietrza. Tego typu produkt jest przeznaczony do usuwania kurzu oraz innych zanieczyszczeń z trudno dostępnych miejsc. Takim obszarem bez wątpienia są prowadnice. Sprężone powietrze w postaci sprayu dostępne jest w marketach, sklepach budowlanych oraz tych z asortymentem komputerowym. To pokazuje, że preparat posiada wyjątkowo szerokie spektrum zastosowania.

Konserwacja i serwisowanie rolet zewnętrznych

Konserwacja rolet zewnętrznych jest bardzo ważnym zabiegiem, którego nie powinniśmy pomijać. Czynność ta zwiększa trwałość oraz żywotność sprzętu. Usługi serwisowe powinno się wykonać przynajmniej raz na rok. Szczególnie w sytuacji, kiedy posiadamy rolety automatyczne, umożliwiające zdalne sterowanie. Wówczas fachowiec dokładnie sprawdzi funkcjonowanie rolety oraz jej każdy element. Konserwacji mechanizmu nie jesteśmy w stanie wykonać sami. Natomiast we własnym zakresie możemy, np. zadbać o gumowe uszczelki. W tym celu zalecamy zaopatrzyć się w środek do konserwacji gumy, niekoniecznie przeznaczony do uszczelek. Oczywiście, najlepiej, gdyby był to środek do impregnacji uszczelek okiennych lub też drzwiowych. Jednak w tym wypadku sprawdzi się nawet ten przeznaczony do opon samochodowych. Użycie specjalistycznego środka pozwoli zabezpieczyć gumowe elementy przed procesem parcenia oraz utratą elastyczności.

Ekspert firmy NITUS radzi

Części rolet, które są wykonane ze sztucznych tworzyw, można potraktować preparatem antystatycznym. Jego działanie pozwoli zmniejszyć przyciąganie kurzu.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą rolet zewnętrznych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Komentarze (0)
Brak wpisów
Wybierz produkty Nitus
otul swój dom i rodzinę
produktami firmy Nitus