Komórki lokatorskie – nowe podejście do pomieszczeń magazynowych

22 Lut 2019

Wiele osób nie wie, czym są komórki lokatorskie, które w nowoczesnym budownictwie zyskują coraz większą popularność. Niektórzy, chcąc uprościć przeznaczenie komórek lokatorskich, porównują je do tradycyjnych piwnic. Ich funkcje są zbliżone, przy czym komórka lokatorska to zdecydowany krok ku nowoczesności. Spróbujmy sobie wyobrazić mieszkanie bez dodatkowego pomieszczenia gospodarczego… Gdzie w takim wypadku przechowywać rowery, narty, opony zimowe, rzadziej używane sprzęty, meble? Głównie z tego powodu deweloperzy w nowych budynkach przewidują miejsce na komórki lokatorskie. W ciasnych blokach są one przestrzenią użytkową na wagę złota.

Czym są komórki lokatorskie?

Funkcję komórek lokatorskich można porównać do funkcji tradycyjnych piwnic. Coraz częściej ich lokalizacja jest jednak inna… W typowych blokach z płyty piwnica znajduje się na poziomie -1. Komórka lokatorska może być również usytuowana na tym poziomie, ale nie musi! Współcześni inwestorzy stawiają na znacznie wygodniejsze rozwiązanie z punktu widzenia przyszłych lokatorów. Komórki lokatorskie rozmieszczają na tym samym piętrze, na którym znajduje się mieszkanie. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, liczba komórek lokatorskich nie musi odpowiadać liczbie mieszkań w budynku. Nierzadko developerzy wolą przeznaczyć przestrzeń na dodatkowe mieszkania czy też garaż podziemny… Odpowiednia liczba miejsc postojowych w stosunku do liczby mieszkań, nastawienie na maksymalizację zysków w praktyce oznacza, że w budynku o 80 lokalach mieszkalnych liczba komórek lokatorskich wynosi około 50. Ten przykład pokazuje, dlaczego mieszkańcy wręcz „walczą” o komórki lokatorskie oraz tłumaczy ich wysoką cenę.
Komórki lokatorskie Nitus

Do czego posłuży komórka lokatorska?

Co ciekawe, komórka lokatorska nie jest wliczana do metrażu mieszkania. Nie zmienia to faktu, że jest bardzo potrzebna. Każdy, kto kiedykolwiek mieszkał w bloku, wie, jak przydatne jest dodatkowe pomieszczenie. Komórka lokatorska może pełnić przynajmniej kilka funkcji. Kilkumetrową przestrzeń możemy przeobrazić w spiżarnię, schowek na rowery czy mały warsztat. Wszystko to, co nie mieści się w mieszkaniu lub nie chcemy, aby było widoczne przez cały rok, bo jest używane sezonowo (np. narty, choinka, ozdoby), możemy umieścić w komórce lokatorskie.

Wymiary komórek lokatorskich

-Dopasowanie systemu do kształtu i wielkości miejsca przeznaczonego na komórkę lokatorską nie stanowi dla nas problemu. Jesteśmy w stanie zrealizować praktycznie każdą inwestycję, niezależnie od tego, jak utrudniony może być późniejszy montaż. Zapewniamy kompleksową obsługę od produkcji, poprzez transport, aż po montaż komórek w miejscu inwestycji. Obszarem swojego działania obejmujemy całą Polskę. Warszawa, Kraków, Poznań, Katowice czy Wrocław to miasta, do których stale dostarczamy systemy zabudowy. – mówi Dominika Mikołajczyk, ekspert firmy NITUS.
Komórki lokatorskie dopasowane do pomieszczenia

Cechy komórek lokatorskich

Całość konstrukcji wykonana jest z profili ocynkowanych ogniowo, co zapewnia bezpieczeństwo, wytrzymałość oraz odporność na korozję. W zakresie ochrony mienia pełne bezpieczeństwo gwarantuje zamek umieszczony w słupku. Dzięki temu rozwiązaniu wstęp do komórki lokatorskiej mogą mieć wyłącznie osoby do tego uprawnione. Przyjemna i nowoczesna estetyka to niemniej ważny aspekt, który przemawia na korzyść systemów komórek lokatorskich. Konstrukcja komórek lokatorskich jest lekka a ich montaż bardzo szybki. W razie potrzeby można je szybko demontować i wymieniać poszczególne elementy.

Wentylacja w komórkach lokatorskich

Firma NITUS w swojej ofercie posiada trzy rodzaje wypełnień: ażurowe, pełne oraz kratę. Możliwość wyboru wypełnień sprawia, że najbardziej wymagający użytkownicy i architekci znajdą pożądane rozwiązanie dla swojej inwestycji. Wybór odpowiedniego systemu zależy tak naprawdę od preferencji użytkownika (m.in. od oczekiwanego poziomu przezierności).

  • Wypełnienie ażurowe (NITUS-A) jest najczęściej wybieranym rodzajem wypełnień z uwagi na atrakcyjną cenę. Pozwala zachować prywatność przy optymalnej wentylacji pomieszczenia.
  • Wypełnienie pełne (NITUS-P) zapewnia całkowitą prywatność. Wynika to z faktu, że lamele osadzone są bardzo blisko siebie, tworząc zabudowany system. Cyrkulacja powietrza możliwa jest przez wolne strefy, tj. przy podłodze i suficie.
  • Największą przejrzystość oraz najlepszą wentylację zapewnia z kolei system zbudowany z kraty (NITUS-K).

Wentylacja komórek lokatorskich

Komórki lokatorskie w garażu podziemnym

Potrzeby nowoczesnego budownictwa przyczyniły się do tego, że ścianki działowe wykorzystuje się w zbiorczych garażach podziemnych. Boksy garażowe, które wyposażono w tego typu konstrukcje, zapewniają ochronę pojazdów oraz obieg powietrza wewnątrz obiektu. Ponadto w boksach garażowych można zainstalować klasyczną bramę uchylną. Tego typu zagospodarowanie przestrzenią to oszczędność miejsca w przeciwieństwie do grubych, murowanych ścian. Dla samych mieszkańców to duży komfort i oszczędność czasu. Znalezienie wolnej przestrzeni parkingowej to często spore wyzwanie.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą komórek lokatorskich NITUS.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Komentarze (0)
Brak wpisów
Wybierz produkty Nitus
otul swój dom i rodzinę
produktami firmy Nitus