Inwazyjny czy bezinwazyjny sposób montażu rolet?

25 Mar 2020

W dzisiejszym artykule poruszymy temat, który stanowi najczęstszy dylemat przy zakupie rolet. Inwazyjny czy bezinwazyjny sposób montażu? Czy można uznać, że jeden jest lepszy od drugiego? Który z nich wybrać do naszego domu? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na te pytania. Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji. Istotą sprawy są cele, które chcemy osiągnąć. Weźmy pod lupę oba warianty.

Roleta – młodsza siostra zasłon i firanek

Rolety coraz częściej stają się nieodłącznym elementem naszych domów. W dynamicznym tempie wypierają tradycyjne zasłony oraz firanki. Gwarantują ochronę przed promieniowaniem słonecznym, a jednocześnie zapewniają domownikom prywatność. Co więcej, dzięki szerokiej ofercie o niemal nieograniczonych możliwościach designu, tworzą efektowną dekorację każdej aranżacji wnętrzarskiej. Służą nie tylko jako funkcjonalne osłony okienne, ale i eleganckie zdobienia. Nadają wnętrzom oryginalny wygląd.

Rolety plisowane pomarańczowe do biura

Inwazyjny a bezinwazyjny montaż rolet – różnice

Producenci i sprzedawcy oferują różne sposoby montażu rolet. Możemy podzielić je na dwie główne grupy: inwazyjne oraz bezinwazyjne. Każda z nich uzależniona jest od konkretnych czynników. Głównym wyróżnikiem jest kwestia nawierceń pod wkręty montażowe. Rolety możemy przymocować na stałe lub zawiesić na oknie z możliwością zdjęcia w każdej chwili. Choć bezinwazyjny sposób montażu wydaje się na pierwszy rzut oka deklasujący, to tak naprawdę wszystko zależy od sytuacji, jaką chcemy osiągnąć. Czasami znacznie korzystniejszy dla nas będzie montaż inwazyjny.

Inwazyjny montaż rolet

W przypadku inwazyjnego montażu rolet jesteśmy zmuszeni do wykonania nawierceń. Otwory pod mocowania przygotowuje się we wnęce okna, w ścianie lub w suficie. Zabieg ten nie musi jednak ingerować w okno właściwe, co mogłoby spowodować utratę gwarancji. Rolety zazwyczaj montowane są na listwach przyszybowych, które są elementem wymienialnym. W takiej sytuacji rama okienna nie jest narażona na bezpośrednie uszkodzenia.

Śrubokręt do inwazyjnego montażu rolet

Inwazyjny montaż rolet to rozwiązanie bardzo bezpieczne. Roleta zamontowana w ten sposób jest stabilna i trwała. Nie istnieje ryzyko, że spadnie ona w trakcie codziennego użytkowania. Warto skłonić się ku tej metodzie, jeśli chcemy osłonić okno o dużej powierzchni. Solidne podtrzymanie jest wówczas konieczne. Materiał może okazać się relatywnie ciężki.

Bezinwazyjny montaż rolet

Dzięki zamontowaniu rolet w sposób bezinwazyjny nie mamy potrzeby wiercenia otworów. Możemy tutaj wyróżnić dwie podstawowe metody. Pierwszą z nich jest przyklejenie elementów rolety bezpośrednio do ramy okiennej za pomocą trwałej taśmy samoprzylepnej. Drugim natomiast umieszczenie na skrzydle okiennym przy pomocy specjalnych, haczykowatych uchwytów. Stanowi to idealne rozwiązanie dla osób, którym zależy na montażu bez konieczności naruszania integralności framugi, ściany czy sufitu.

Bezinwazyjny montaż rolet jest świetnym rozwiązaniem do pokojów dziecięcych oraz kuchni. W tych pomieszczeniach dochodzi najczęściej do wzmożonych zabrudzeń. Łatwość w zdjęciu materiału rolety jest sporym udogodnieniem podczas domowych porządków. Z podobnego powodu warto zastosować ten montaż w pomieszczeniach, gdzie często zmieniamy wystrój. Wówczas bez trudu dostosujemy do stylu wnętrza także nowe rolety. Nadają się one jednak przeważnie do niezbyt dużych okien. W przypadku zbyt ciężkiej płachty materiału i częstego użytkowania rolety mogą okazać się uciążliwe i niestabilne.

Rolety w kasecie aluminiowej

Polski producent NITUS oferuje rolety w kasecie aluminiowej montowane zarówno inwazyjnie, jak i bezinwazyjnie.

Roleta Vegas Classic posiada kasetę przykręcaną do listwy przyszybowej za pomocą wkrętów. Rama okienna nie jest w żaden sposób narażona na bezpośrednie uszkodzenie. Wysoką stabilność materiału zapewniają prowadnice płaskie mocowane do pionowych listew za pomocą wytrzymałej taśmy piankowej.

Rolety wewnętrzne materiałowe gładkie

Natomiast roleta Vegas Profil jest wyjątkowo prosta w montażu. Kasetę wystarczy przykleić do ramy okiennej przy pomocy trwałej taśmy. W tym przypadku nie musimy wiercić otworów. Roleta wyposażona została w przestrzenne prowadnice, które nie zabierają światła szyby.

Rolety z prowadzeniem żyłkowym

Rolety wewnętrzne z prowadzeniem żyłkowym marki NITUS charakteryzuje bardzo prosty i bezinwazyjny montaż. Roletę mocuje się bezpośrednio na ramie okna przy pomocy specjalnie dostosowanych haczyków. Dzięki temu okno zostaje nienaruszone. Montaż jest niezwykle intuicyjny i nie wymaga od nas żadnych umiejętności. Jedynym narzędziem, jakiego potrzebujemy, są nożyczki. Posłużą nam wyłącznie do rozpakowania produktu i docięcia żyłki na odpowiednią długość.

Rolety wewnętrzne materiałowe firmy Nitus

Warto wspomnieć, że żyłki prowadzone są tuż pod tkaniną. Dzięki temu podczas otwierania okna nie zaczepiają o klamkę. Tym samym gwarantują większe bezpieczeństwo użytkowania rolety. Dodatkowym atutem jest możliwość błyskawicznego demontażu, co ułatwia czyszczenie zarówno rolety, jak i okna. Pozwala także na ewentualną, nieskomplikowaną wymianę na inną tkaninę, kiedy zapragniemy zmienić design naszego wnętrza.

Rolety wolnowiszące

Rolety wolnowiszące, oferowane przez firmę NITUS, dają całe spektrum wariantów montażu inwazyjnego. Roletę możemy zamontować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz wnęki okiennej — nad oknem lub bezpośrednio do sufitu za pomocą wkrętów. Wszystko zależy od efektu, jaki chcemy osiągnąć. Możemy zakryć całą powierzchnię wnęki lub samo okno.

Rolety wolnowiszące NITUS

Bezdyskusyjną zaletą tego rodzaju rolet jest możliwość samodzielnego demontażu oraz jej ponownego założenia, bez konieczności odkręcania wieszaków montażowych. Podobnie jak w przypadku rolet z montażem bezinwazyjnym, możemy z łatwością wymienić tkaninę na inną lub bezproblemowo ją wyczyścić.

Rolety plisowane

Przedsiębiorstwo NITUS w swojej ofercie prezentuje trzy podstawowe typy rolet plisowanych z uwzględnieniem sposobu montażu. Pierwszym z nich jest montaż inwazyjny. Wymaga nawiercenia otworów w listwie przyszybowej oraz przykręcenia do niej zatrzasków. Umożliwia to prace rolety bezpośrednio przy tafli szyby okiennej. Drugim typem jest montaż bezinwazyjny. Rolety mocujemy za pomocą estetycznych haczyków. Zawieszamy je na ramie okna, bez ingerencji w jego strukturę. W każdym momencie zaczepy możemy z łatwością zdemontować.

Rolety wewnętrzne okno dachowe

Trzecim typem są plisy, które montujemy przy oknach dachowych. Mogą być one wyposażone w specjalne prowadnice, które mocujemy do listew przyszybowych przy użyciu wkrętów i śrubokręta. Gwarantuje to uniknięcie jakichkolwiek prześwitów z zewnątrz, ponieważ roleta pracuje bezpośrednio przy krawędzi ramy okiennej. Każdy z tych sposobów pozwala na łatwą, szybką i samodzielną instalację rolet na każde okno.

Duży wybór – trudny wybór

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, który sposób montażu rolet wewnętrznych jest najlepszy. W zależności od naszych potrzeb i celów, jakie chcemy osiągać, powinniśmy dokonać indywidualnego wyboru. Szeroki wachlarz rozwiązań w ofercie firmy Nitus pozwoli zaspokoić nawet najbardziej wymagających klientów. W razie kłopotów z dokonaniem wyboru doświadczeni specjaliści służą fachową radą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Komentarze (0)
Brak wpisów
Wybierz produkty Nitus
otul swój dom i rodzinę
produktami firmy Nitus