fbpx

Okno w łazience – tak czy nie?

Klasycznym rozwiązaniem minionych lat było projektowanie łazienek „w ślepych” pomieszczeniach. Współcześnie uległo to znaczącej zmianie. Coraz częściej decydujemy się na jaśniejsze łazienki z oknem na świat. Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania? Gdzie umieścić okno? Jak zadbać o naszą intymność? Na te i wiele innych pytań, poszukujemy dzisiaj odpowiedzi.

Zalety okna w łazience

1. Istotnym elementem, który rzutuje na codzienne funkcjonowanie w domu, jest naturalne oświetlenie. Promienie słoneczne, które wpadają do naszej łazienki przez okno, wspomagają produkcję serotoniny. Wpływają tym samym pozytywnie na nasze zdrowie i samopoczucie. Zdecydowanie podnoszą także komfort w trakcie rutynowej pielęgnacji. Zmniejszając częstotliwość uruchamiania sztucznego oświetlenia, obniżamy dodatkowo rachunki za prąd. Promienie słoneczne wpływają również na temperaturę pomieszczenia. Przyczyniają się do redukcji zużycia energii cieplnej. Praktycznie z pożytecznym!

Naturalne światło w łazience - lepszy makijaż

2. Zasadniczym walorem posiadania okna w łazience jest bez wątpienia sprawniejsza wentylacja pomieszczenia. Ze względu na swoje zadania, jakie ma pełnić, łazienka narażona jest na dużą wilgotność. Dlatego bardzo istotna jest odpowiednia cyrkulacja powietrza. Chroni nas przed powstawaniem niebezpiecznych dla zdrowia grzybów i pleśni. Ponadto okno umożliwia lepszą kontrolę temperatury pomieszczenia. Gwarantuje przez to wyższy poziom komfortu użytkowania.

3. Łazienka jest kluczowym pomieszczeniem w naszym domu. Dla wielu osób jest ona wręcz wizytówką. Sami spędzamy w niej mnóstwo czasu. Korzystają z niej również nasi goście. Zasługujemy na to, aby i sobie i im, zapewnić wysokie poczucie estetyki. Okno w łazience, poza praktycznymi atutami, spełnia również funkcję dekoracyjną. Zdecydowanie podnosi atrakcyjność i standard całego domu.

Wady okna w łazience

1. Niezwykle istotną kwestią w korzystaniu z łazienki jest zachowanie intymności. W zależności od usytuowania pomieszczenia, montaż okna może powodować trudności pod tym względem. Problem ten dotyczy głównie lokalizacji gęsto zaludnionych. Zwłaszcza kiedy łazienka położona jest na parterze lub w niewielkiej odległości znajdują się sąsiednie zabudowania.

2. Czyszczenie luster w łazience nie jednej osobie spędza sen z powiek. Co w sytuacji, gdy do tego dołączy jeszcze mycie okna? Biorąc kąpiel lub prysznic, naturalnym zjawiskiem jest parowanie szyb. W przypadku, kiedy okno zlokalizowane jest blisko umywalki lub wanny, może dodatkowo dochodzić do zachlapania okna. Dla niektórych osób stanowi to jeden z decydujących argumentów.

Okno w łazience nad wanną

3. Okno w łazience może powodować trudności aranżacyjne. W małych pomieszczeniach niełatwo jest zaprojektować przestrzeń. Okno ogranicza nam pole manewru rozmieszczenia wszystkich potrzebnych segmentów w łazience. Nawet niewielkie wymaga od nas naprawdę solidnego przemyślenia ułożenia wyposażenia. Zabiera nam ono nie tylko część ściennej przestrzeni, ale również wymusza wygospodarowanie miejsca na możliwość otworzenia skrzydła, by zachować jego pełną funkcjonalność.

Minusy w plusy, czyli o zmienianiu wad w zalety

1. Problem intymności w łazience z oknem można rozwiązać w prosty sposób. Na rynku dostępny jest szeroki wybór rolet wewnętrznych lub zewnętrznych. Rolety firmy NITUS zaspokajają nawet najbardziej wysublimowane potrzeby estetyczne. Mnogość wyboru kolorystyki i designu pozwala dostosować produkt pod indywidualne potrzeby. W efekcie rolety mogą nadać wnętrzu szczególny charakter, a przy tym wpasować się w najbardziej wymagające gusta. Z pewnością stanowią dodatkowy element dekoracyjny domu.

Rolety wewnętrzne w łazience

2. Korzyści wynikające z odpowiedniej cyrkulacji powietrza, znacząco przekraczają słabe punkty związane z myciem okna. Przede wszystkim przy mniejszym stopniu wentylacji, para wodna gromadzi się w większej ilości, co może prowadzić do rozwoju pleśni i grzybów. Istnieją metody, które pozwalają znacznie sprawniej i efektywniej umyć nasze okna. Zachęcamy do lektury na ten temat: „NAJPROSTSZA DROGA DO CZYSTYCH OKIEN BEZ SMUG”.

3. Z jednej strony okno rzeczywiście zabiera nam przestrzeń. Jednak z drugiej strony daje przestrzeń możliwości. Parapet może posłużyć jako dodatkowa półka, na której umieścimy stylowe koszyczki, zapachowe świece czy pudła na kosmetyki. Dodatkowo okno samo w sobie wizualnie powiększa nam całą przestrzeń. Wpływa na większą ilość światła i umożliwia widok na zewnątrz. Dzięki temu pomieszczenie staje się bardziej przestronne.

Czy warto zdecydować się na okno w łazience?

Okno w łazience z widokiem na świat

Okno w łazience to doskonałe rozwiązanie dla dużych pomieszczeń. Zwłaszcza tych usytuowanych na wyższych piętrach budynku lub w spokojnej okolicy. Jeśli widok z okna sięga na krajobrazy lub nasze podwórko, to wybór wydaje się dosyć oczywisty. W przypadku małej łazienki trzeba decyzje solidnie przemyśleć. Należy pamiętać, aby montaż okna nie odbył się kosztem innego, potrzebnego wyposażenia łazienki. Nie powinniśmy też na siłę lokować okna w miejscu o utrudnionym dostępie. Zamontowanie okna wciąż pozostaje dobrym pomysłem, jednak warto dobrze rozplanować jego położenie względem pozostałych elementów pomieszczenia. Ostatecznie zależy nam przecież na tym, aby gwarantowało więcej korzyści, a nie stanowiło źródła problemów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze (0)
Brak wpisów
Wybierz produkty Nitus
otul swój dom i rodzinę
produktami firmy Nitus