Świadomy zakup okien. Na co zwrócić szczególną uwagę?

02 Wrz 2019

Zakup okien to poważna inwestycja, która z reguły zaskakuje rozmiarem ponoszonych kosztów. Stojąc przed wyborem stolarki okiennej, jesteśmy zmuszeni podjąć szereg ważnych, ale i mądrych decyzji, które zagwarantują nam komfort cieplny i akustyczny, a także bezpieczeństwo mieszkania. Na co więc zwrócić szczególną uwagę, aby cieszyć się funkcjonalnością i niezawodnością okien przez długie lata? Przekonajmy się.

Prawidłowy pomiar okna

Prawidłowe wymierzenie okna jeszcze przed jego zakupem to najważniejszy krok w ciągu całego procesu. Pomiar okien powinien być przeprowadzony przez montażystę lub wyspecjalizowanego przedstawiciela firmy. Od rzetelnego wykonania pomiaru zależy poprawność pomiarowa, osadzenie okien w otworach okiennych, aż wreszcie sam montaż. Chcąc mieć pewność, że zamawiamy okno o właściwych wymiarach, warto zaufać profesjonalistom. Dlaczego? Chociażby z tego względu, że okna, które będą montowane w budynkach w stanie surowym mierzy się inaczej niż okna do wymiany w budynkach starszych. Jeśli decydujecie się na zakup okien w hipermarkecie budowlanym, odpowiedzialność za prawidłowe wymierzenie otworów okiennych ponosicie Wy sami.

Ważne parametry stolarki okiennej

Charakter budynku i jego lokalizacja to jedne z kluczowych aspektów, które warto wziąć pod uwagę, przymierzając się do zakupu nowych okien. Jeśli posiadamy dom w spokojnej okolicy, będziemy potrzebować okien o nieco innych parametrach niż do mieszkania zlokalizowanego w centrum miasta. Kupując okna u producenta, mamy to udogodnienie, że możemy swobodnie dobierać ich wyposażenie. Ma to związek z rodzajem profili okiennych, pakietami szybowymi, ramkami międzyszybowymi, okuciami, nawiewnikami czy różnego typu zabezpieczeniami. To pokazuje, że okna można dowolnie personalizować, zależnie od potrzeb inwestorów i wymagań budynków. Wybierając poszczególne elementy, to klient ostatecznie decyduje, jakie właściwości użytkowe będzie miała zakupiona stolarka okienna.

Cena dobrych okien

Kupno stolarki okiennej wiąże się z niemałymi kosztami. Niestety, często skłaniamy się ku produktom, których cena jest relatywnie niska. Doświadczenie pokazuje, że na oknach zdecydowanie nie warto oszczędzać. Zakup tańszej stolarki okiennej jest opłacalny tylko w momencie, kiedy kalkulujemy koszty, a więc dokonujemy zakupu. Z punktu widzenia oszczędności, wybór droższej stolarki, która posiada lepsze parametry użytkowe, okazuje się nieporównywalnie bardziej opłacalny. Weźmy na tapet pierwsze i najważniejsze powszechnie kryterium oceny stolarki okiennej. Współczynnik przenikania ciepła (Uw). Okna „opatrzone” niższym wskaźnikiem, wypadają lepiej pod kątem izolacyjności. Nie tylko ograniczają straty energii cieplnej, ale i przyczyniają się do obniżenia wydatków na ogrzewanie. Podobnie jest z innymi, równie ważnymi parametrami. Analizując właściwości użytkowe okien, nie powinniśmy sugerować się wyłącznie jednym, wybranym parametrem, lecz zwracać uwagę na wszystkie szczegóły konstrukcji okienno-drzwiowych. Reasumując, cena dobrych okien czy to plastikowych, czy aluminiowych uzależniona jest tak naprawdę od szczegółów technicznych, które odgrywają bardzo ważną rolę.

Zawsze modne i dopasowane okna

Okna są niezbędnym elementem domu, ale także świetnym sposobem na dekorację wnętrz. Nic dziwnego, że producenci z roku na rok aktualizują palety kolorystyczne dla oferowanej stolarki okiennej. Mając przed sobą mnogość kolorów jednolitych i drewnopodobnych, wybór jest praktycznie nieograniczony. Jeśli mamy jasno sprecyzowane plany co do wyglądu zewnętrznego domu oraz aranżacji pomieszczeń, wybór stolarki okiennej jest tym bardziej ważny. Okna niewątpliwie muszą współgrać z estetyką budynku, dlatego warto z wyprzedzeniem zorientować się, jakie kolory będą pasować do naszego domu. Coraz więcej osób stawia na okna w jasnych odcieniach. Wśród tych najbardziej popularnych znajdują się jasne odcienie drewna i szarości. Choć nie jest to regułą, ponieważ zwolenników stolarki w ciemniejszych tonacjach nie brakuje, a wręcz przybywa. Antracyt od dobrych kilku lat „króluje” na liście modnych kolorów stolarki okiennej. W ostatnim czasie w architekturze modne stały się także okna w kolorze czarnym. Zestawione z białą elewacją lub drewnem podkreślają niesztampowy charakter nowoczesnych budynków.

Nowa stolarka okienna to inwestycja na lata, dlatego jej wybór powinien być rozsądny i bardzo dobrze przemyślany. Trzeba wiedzieć, że każda inwestycja jest inna i wymaga tego, aby zwrócić uwagę na inne parametry. Podczas podejmowania decyzji, musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim lokalizację budynku, a także własne potrzeby i oczekiwania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Komentarze (0)
Brak wpisów
Wybierz produkty Nitus
otul swój dom i rodzinę
produktami firmy Nitus