Wymarzony ogród zimą

20 Gru 2018

Kiedy za oknem temperatura spada, tarasy i balkony wyczerpują swój potencjał. Świetnym rozwiązaniem architektonicznym jest zimowy ogród, w którym możemy relaksować się przez cały rok. Przeszklona przestrzeń pozwala cieszyć się piękną pogodą i podziwiać otaczający krajobraz. Dobudowanie ogrzewanego ogrodu jest znakomitym sposobem na zwiększenie przestrzeni mieszkalnej. Choć to nie reguła, bowiem istnieje możliwość, aby tego typu konstrukcję postawić jako obiekt niezależny. Niemniej jednak pierwsza opcja wydaje się dużo bardziej atrakcyjna i funkcjonalna.

Multi oferta

Zimowy ogród to doskonałe miejsce na spędzenie wolnego, jesiennego popołudnia z książką, wypicie porannej, aromatycznej kawy w blasku wschodzącego słońca, romantyczną kolację przy świecach, czy spotkanie z przyjaciółmi. Zgodnie z tym, czemu będzie służył Twój ogród, możesz go zaaranżować na wiele różnych sposobów. Inwencja oraz upodobania są zależne tylko od Ciebie.
Wnętrze ogrodu zimowego

Konstrukcja ogrodu zimowego

Zimowy ogród powinien być kontynuacją części mieszkalnej, stanowiąc jej dopełnienie i urozmaicenie. Konstrukcja ta nie ma prawa zaburzyć projektu domu, a już na pewno go oszpecić (z zewnątrz). Dobór właściwych proporcji jest w tym przypadku szalenie ważnym elementem, bowiem wpływa na wizualny odbiór. Ogród zimowy większy od domu nie będzie wyglądał efektownie, a z kolei zbyt mały może stać się mało funkcjonalny. Zwróć więc uwagę na odpowiedni: kształt, wielkość oraz materiały, z jakich zostanie wykonany.
Ogród zimowy integralną częścią domu

Określ główny cel

Wystrój ogrodu zimowego powinien korespondować nie tylko z zewnętrzną elewacją, stylem budowy czy ogrodem. Powinien również łączyć się z wystrojem wnętrza. Zbyt skomplikowane? Nie, ale warto spojrzeć na sprawę całościowo i odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

  • Jakim celom ma służyć zimowy ogród? Czy będzie to miejsce intymne, przeznaczone głównie dla domowników i ich relaksu? Czy ma to być miejsce spotkań ze znajomymi/rodziną?
  • Jakie gabaryty i styl architektoniczny posiada dom? Czy jest to designerska bryła, klasyczny dworek, a może wielopoziomowy dom rodzinny?
  • Jakie kolory dominują w najbliższym otoczeniu? Czy są to barwy stonowane i wyważone? Czy raczej mocne i odważne?
  • Jeżeli planujesz hodować rośliny, to czy lokalizacja konstrukcji będzie im sprzyjać? Nie każda roślina toleruje wystawienie jej na pełne słońce lub wręcz przeciwnie usytuowanie w zacienionym miejscu.

Ogród zimowy jako przedłużenie domu

Lokalizacja a roślinność

Miejscem idealnym na zimowy ogród jest strona wschodnia, południowo-wschodnia lub zachodnia, które jak nietrudno się domyślić są dobrze nasłonecznione. Dostęp do słońca i wysoka temperatura sprzyjają uprawie różnorodnej roślinności. Poza szeroką gamą roślin doniczkowych odnajdą się tu nawet rośliny egzotyczne, cytrusy czy pnącza, które bez wątpienia uatrakcyjnią przestrzeń. Strona północna nie jest najlepszym wyborem, jeśli marzy nam się bujna roślinność, zdrowe i piękne kwiaty.
Przeszklony ogród zimowy

Meble

Nieustanne zmiany temperatur, wilgotność powietrza oraz nasłonecznienie zmuszają do wyboru wyposażenia wykonanego z wikliny, rattanu, drewna, stali, metalu czy marmuru. Inne materiały zwyczajnie nie radzą sobie w tych warunkach i… płowieją. Z pewnością darujmy sobie plastik, który nie jest wytrzymały ani modny.
Meble w ogrodzie zimowym

Styl

Kolory, które przeżywają swój renesans, to niewątpliwie odcienie szarości i grafity. Te barwy prezentują się bardzo ekskluzywnie i elegancko. Warto zwrócić uwagę na coraz częściej spotykane kolekcje płytek, które imitują barwy natury, kamień, beton czy drewno. Trzeba przyznać, że ten trend ma ogromne wzięcie, bowiem stanowi subtelne nawiązanie do przyrody. Dobierając do tego jasne; kremowe czy beżowe odcienie, tworzymy prawdziwą oazę spokoju, w której doskonale odnajdą się stylowe lampiony, poduszki, nowoczesne donice czy kępy dzikich traw. A do tego wszystkiego luksusowy biokominek?

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą ogrodów zimowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Komentarze (0)
Brak wpisów
Wybierz produkty Nitus
otul swój dom i rodzinę
produktami firmy Nitus