fbpx

Jak unikać utraty ciepła przez okna PVC?

Ciepłe pomieszczenia zimą to podstawa każdego domu oraz mieszkania. Opłaty za ogrzewanie stanowią dużą część wydatków domowego budżetu. Każdy z nas chce ograniczyć ich wysokość do niezbędnego minimum. Jednym ze skutecznych sposobów jest wybór okien o właściwych parametrach. Kluczowym jest tutaj odpowiedni współczynnik przenikania ciepła Uw. Ponadto niemniej istotne są warstwowy montaż okien oraz ich prawidłowa pielęgnacja. Przy zachowaniu poniżej opisanych porad uzyskamy odpowiednią termoizolację okna.

Dobre okna PVC – jakie to okna?

Wybór właściwych parametrów to podstawa przy wymianie okien na nowe. Istnieje wiele czynników, które pozwalają zaoszczędzić energię cieplną. Jednym z najważniejszych jest  współczynnik Uw. Czym jest współczynnik Uw? Informuje nas o tym, ile energii cieplnej wydostaje się na zewnątrz przez okna. Im mniejsza wartość Uw, tym więcej ciepła zostaje wewnątrz pomieszczeń. W konsekwencji koszty ogrzewania są niższe. W oknach energooszczędnych współczynnik Uw wynosi mniej niż 1,3 W/m2K. Od roku 2021 wartość ta spadnie do 0,9 W/m2K. W budownictwie pasywnym wymagania są wyższe. Współczynnik Uw powinien wynosić 0,8 W/m2K lub mniej. Ponadto warto wybrać okna z wielokomorową konstrukcją profili oraz odpowiednim pakietem szybowym. Dodatkowym elementem, na który warto zwrócić uwagę, jest poprawne uszczelnienie.

Energooszczędne okna w nowoczesnym domu

Znakomita termoizolacja okien PVC — konkretne przykłady

Doskonałym wyborem będą systemy okienne PVC: KBE 76AD oraz KBE 76MD. Osiągają one świetne parametry izolacji cieplnej. Posiadają profile o grubości 76 mm oraz pakiety 3-szybowe z ciepłą ramką. Pierwszy z systemów wyróżnia profil 5-komorowy i podwójne uszczelnienie. Drugi charakteryzuje 6-komorowy profil oraz potrójne uszczelnienie. Wszystkie wspomniane parametry gwarantują niski współczynnik Uw. Wynosi on zaledwie 0,76 W/m2K. To z kolei powoduje znakomitą termoizolację okna. Dzięki zaawansowanym technologiom okna spełniają aktualne wymogi prawa budowlanego. Idealnie sprawdzą się w budownictwie energooszczędnym.

Warstwowy montaż okien PVC

Drugim najważniejszym aspektem, po wyborze okien, jest ich odpowiedni montaż. Nawet najwyższej jakości okna nie zagwarantują nam minimalizacji strat energii cieplnej, jeśli prawidłowo ich nie zainstalujemy. Niewłaściwy montaż może doprowadzić do powstania tzw. mostków termicznych. Znajdują się one w miejscu styku ramy okna ze ścianą. Ciepłe powietrze ucieka nam na zewnątrz budynku, a zimne wpada do środka. Profesjonalny montaż to zdecydowanie kwestia, na której nie warto oszczędzać. Większość firm, które sprzedają okna, oferuje taki w pakiecie. Jest to opcja, z której ewidentnie warto skorzystać.

Warstwowy montaż nowych okien

Wykwalifikowani pracownicy firmy NITUS stosują tzw. warstwowy montaż okien. Często nazywany również montażem ciepłym. W pierwszej kolejności dbają przede wszystkim o odpowiednie przygotowanie otworów oraz prawidłowe osadzenie okien w ścianach. Niezwykle istotnym aspektem jest zastosowanie do zamocowania nie tylko pianki montażowej. Dodatkowo należy użyć taśmy paroszczelnej oraz wodoodpornej taśmy paroprzepuszczalnej. Pierwszą z nich montuje się od wewnątrz, natomiast drugą na zewnątrz. Wyłącznie sucha pianka gwarantuje odpowiednią termoizolację okna. Zdaniem ekspertów, warstwowy montaż okna zapewnia aż dwa razy większą szczelność, niż użycie samej pianki.

Prawidłowe wietrzenie pomieszczeń

Wietrzenie domu zimą

Wietrzenie domu lub mieszkania powinno odbywać się przez cały rok, również zimą. Utrata energii cieplnej zniechęca nas do otwierania okien w mroźne dni. Jakość powietrza istotnie wpływa na nasze zdrowie. Dlatego też powinniśmy wentylować pomieszczenia regularnie. Najlepszym sposobem jest wietrzenie domu 2-3 razy dziennie. Proces powinien trwać maksymalnie 10-15 minut. Okno należy otworzyć na całą jego szerokość. Tylko w takim przypadku dojdzie do skutecznej wymiany całej objętości powietrza. Najlepiej około 10 minut wcześniej skręcić grzejniki. Pozwoli to uniknąć dodatkowych strat ciepła. Tuż po zamknięciu okna, odkręcamy grzejniki na nowo. Wówczas wnętrze pomieszczenia jest w stanie szybciej przywrócić pokojową temperaturę. Wietrzenie krótkie i intensywne jest znacznie bardziej skuteczne od częstego uchylania okna. Pozwala także zminimalizować straty energii cieplnej.

Zachęcamy do bardziej szczegółowego artykułu na ten temat: „SPOSOBY NA WIETRZENIE DOMU/MIESZKANIA PODCZAS ZIMY”.

Dbanie o okna PVC

Na odpowiednią termoizolację okna wpływa także dbanie o jego poszczególne elementy. Istotna jest tutaj kondycja uszczelek oraz mechanizmu naszych okien. Szczególnie zimą możemy wyczuć powiewy mroźnego powietrza z okolic ram okiennych. Warto wówczas w pierwszej kolejności sprawdzić stan uszczelek. Zauważyliście uszkodzenia: zagniecenia lub pęknięcia? To znak, że należy wymienić uszczelki na nowe. Nierzadko spotykanym problemem jest parcenie uszczelek: szybsze twardnienie i w efekcie rozpadanie się. Regularna konserwacja oraz czyszczenie uszczelek jest koniecznością. Tylko wtedy zachowamy odpowiednią szczelność okna. Warto pamiętać, aby podczas tej czynności, nie używać żrących substancji. Najlepiej sprawdzą się środki specjalnie do tego przeznaczone lub zwykła woda z mydłem.

RADA EKSPERTA: Wymieniaj uszczelki tylko podczas dodatnich temperatur.

Cykliczna regulacja okien PVC

Drugim elementem, istotnym pod względem termoizolacji okien, jest mechanizm produktu. W naszych domach często zapominamy o systematycznej regulacji okien. Ruchome elementy okna zużywają się w trakcie codziennej eksploatacji. Prawidłowym postępowaniem jest jego cykliczne regulowanie. Jeśli przy zamykaniu okna zauważymy problemy z domknięciem skrzydła lub klamki, to sygnał dla nas, że należy je wyregulować. Możemy zrobić to samodzielnie lub poprosić o pomoc fachowców. Przy samodzielnej regulacji najlepiej skorzystać z instrukcji otrzymanej przy zakupie okna. W przypadku jej braku można skorzystać ze wskazówek dostępnych w sieci. Niestety nieumiejętna regulacja może doprowadzić do pogłębienia uszkodzeń i obniżenia termoizolacji okna. Skorzystanie z pomocy profesjonalistów jest w tym wypadku najlepszym wyborem. Koszty takiej usługi nie są wysokie.

Wymiana okien – kiedy konieczna?

Jeżeli powyższe porady nie przyniosły pożądanego efektu, należy rozważyć wymianę okien na nowe. Dobrym sposobem przy ich wyborze, montażu oraz konserwacji, będzie zastosowanie wskazówek z tego artykułu. Warto pamiętać o tym, aby wymiana okien odbywała się podczas dodatnich temperatur. Szacunkowy czas kompleksowej wymiany jednego okna to około 3 godziny.

Wymiana okien na nowe

Koszty związane z inwestycją wymiany okien, często przerażają. Z pomocą wówczas przychodzi państwowy program „Czyste powietrze”. W jego ramach możliwe jest uzyskanie nawet 53 tysięcy złotych dofinansowania. Środki należy przeznaczyć na termomodernizację domu. Do czynności tych można zaliczyć wymianę okien. Musimy jednak pamiętać o tym, aby zastosować warstwowy montaż okien o odpowiednich parametrach. Firma NITUS oferuje produkty, które spełniają szczegółowe wymogi programu oraz najwyższe standardy jakości.

Dowiedz się więcej na temat programu „Czyste powietrze”: „NITUS WSPIERA TERMOMODERNIZACJĘ BUDYNKÓW”.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze (0)
Brak wpisów
Wybierz produkty Nitus
otul swój dom i rodzinę
produktami firmy Nitus